Prezydencka flaga nad sercem śląskiej demokracji

 Zdjęcie Zdjęcie
Uroczystość wciągnięcia na maszt Gmachu Sejmu Śląskiego biało-czerwonej

„To wyjątkowa chwila, w wyjątkowym miejscu. Biało czerwoną flagę, wręczoną przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, przekazuję dziś by zawisła nad gmachem Sejmu Śląskiego. To serce śląskiej demokracji i ucieleśnienie naszej jedności. Mam nadzieję, że te dwa symbole każdemu z nas będą przypominać o celu nadrzędnym jakim jest wspólny wysiłek dla dobra powszechnego" – zwrócił się do zebranych Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przypomnijmy: 16 maja delegacja województwa śląskiego – w ramach upamiętnienia kolejnych rocznic wybuchu powstań śląskich – specjalnym pociągiem udała się do stolicy. Tam m.in. spotkała się z parą prezydencką. Marszałek Jakub Chełstowski przekazał Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie replikę sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”. Pod tym sztandarem w 1920 roku odbyły się pierwsze na Śląsku legalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to gest podkreślający więzi Śląska z Ojczyzną. Sztandar wyeksponowano w Sali Orła Białego Pałacu Prezydenckiego.

Z kolei prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce wojewody i marszałka śląskiego flagę Rzeczypospolitej Polskiej – symbol trwałego i nieprzerwalnego związku Polski z Górnym Śląskiem. I właśnie 17 maja zorganizowano uroczystość wciągnięcia jej na maszt budynku, w którym siedzibę ma Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Sejmik Województwa Śląskiego.

Wydarzenie odbyło się w asyście służb mundurowych, młodzieży szkolnej i harcerzy biorących udział w projekcie „Korzenie pamięci – harcerze Niepodległej” . Nie zabrakło Wojciecha Kolarskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP; śląskiego wicekuratora oświaty Dariusza Domańskiego; dyrektora Oddziału IPN w Katowicach Andrzeja Sznajdera oraz Marzeny Szuby, wiceprezydent Katowic. Gospodarzami uroczystości był marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Jesteśmy świadkami wyjątkowo wzruszającej uroczystości. Biało-czerwona jest już na śląskiej ziemi, na polskim niebie. Niech będzie ona znakiem miłości i wspólnej tożsamości – stwierdził przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Z kolei wojewoda Jarosław Wieczorek przypomniał o niemym świadku tego wyjątkowego wydarzenia – Wojciechu Korfantym, upamiętnionym pomnikiem na placu Sejmu Śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie