Ratunek z ziemi i powietrza

Uczestnicy uroczystości. SOR z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu oddano do użytku całodobowe lądowisko dla helikopterów

Lądowisko dla helikopterów ratownictwa medycznego umiejscowiono nad działającym już Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. To największa w historii inwestycja zrealizowana w szpitalu. Całkowita wartość zadania wyniosła 30 mln 665 tys. 709 złotych, z czego 27 mln 651 tys. zł to wsparcie Województwa Śląskiego. Pozostała kwota to środki własne szpitala. Pełna nazwa inwestycji brzmi  ,,Utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem wyniesionym oraz nadbudową parterowej części SOR  o 3 kondygnacje na potrzeby oddziałów szpitalnych”.

W otwarciu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Leszek Pietraszek; parlamentarzyści: senator RP Joanna Sekuła, posłanki Urszula Koszutska i Katarzyna Stachowicz, poseł Kamil Wnuk oraz radni Sejmiku województwa: Aldona Węgrzynowicz i Adam Lubas.

- Żyjemy w czasach, gdy pojęcie bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia, ale mówiąc o nim myślimy nie tylko o bezpieczeństwie granic, ale także o ratowaniu życia i zdrowia. Inwestycja, którą dziś oddajemy do użytku, jest znaczącym elementem tej misji. To też dobry moment, aby podziękować miejscowemu personelowi za poświęcenie i pracę, w której to zawsze ludzie są najważniejsi – podkreślił wicemarszałek Pietraszek.

Jak zaznaczył, wsparcie służby zdrowia w regionie to jeden z priorytetów województwa, a każdego roku na ten cel przeznaczanych z budżetu jest blisko 300 mln zł.

- SOR dla dzieci i młodzieży otwarty w sosnowieckim Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny zapewnia dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości – dodał Leszek Pietraszek.

Oddział Ratunkowy prowadzi całodobowy dyżur dla pacjentów do 18 roku życia w stanie nagłego zagrożenia życia bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby lub urazu, którzy wymagają lub mogą wymagać podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych. W oddziale dokonywana jest kategoryzacja stanu zdrowia pacjenta określająca pilność i kolejność udzielania pomocy pacjentom. Ośmiołóżkowy SOR jest miejscem komfortowym, dostosowanym do obowiązujących norm i standardów, gdzie funkcjonują wydzielone obszary udzielania pomocy pacjentom: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni, resuscytacyjno - zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny, konsultacyjny oraz zaplecza administracyjno-gospodarczego.

Całkowita powierzchnia oddziału ratunkowego wynosi w tej chwili 650 m kw. Oddział wyposażony jest w nowoczesny sprzęt: łóżka do intensywnej opieki i obserwacyjne z materacem, przewoźny aparat USG, aparat do znieczuleń z kardiomonitorem, analizator parametrów krytycznych, aparat przyłóżkowy RTG, defibrylator, kardiomonitory, videobronchoskop i potrzebny tor wizyjny, aparat do ogrzewania pacjenta, zestawy do ogrzewania płynów infuzyjnych, szybkiego przetaczania płynów i trudnej intubacji, pompy infuzyjne i  objętościowe oraz respirator transportowy.

SOR działa od początku stycznia i do tej pory udzielił pomocy blisko pięciu tysiącom pacjentów.  

W ramach inwestycji zrealizowano również nadbudowę parterowej części SOR o trzy kondygnacje. Dzięki temu  powierzchnia dotychczasowych oddziałów – Pediatrycznego. Małoinwazyjnej Chirurgii i Traumatologii Wieku Rozwojowego oraz Reumatologicznego zwiększy się łącznie o 345 m kw. Nad dachem nadbudowanej części budynku wybudowano lądowisko wyniesione dla śmigłowców ratunkowych wraz z klatką schodową o powierzchni 515m kw. i szybem windowym umożliwiającym bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów. Na lądowisku zainstalowano pierwszy w Polsce system gaszenia zintegrowany z płytą lądowiska DIFFS. W przypadku zagrożenia pożarowego na lądowisku, dysze zintegrowane z płytą natychmiast wyzwalają wysokiej jakości pianę gaśniczą, która w przeciągu 10 sekund pokrywa równomiernie całą płytę lądowiska gasząc wszelkie zarzewia pożaru i zapobiegając ponownemu zapłonowi.

Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu obejmuje swym działaniem przede wszystkim powiaty: sosnowiecki, dąbrowski, będziński, mysłowicki i powiat zawierciański. Przyjmuje także pacjentów z pozostałej części regionu, a nawet z innych województw.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości.